
Fender Standard Jazz Bass Left-Handed - Pau Ferro - Brown Sunburst
Combining traditional design with contemporary features, the left-handed Standard Jazz Bass is an elegant and affordable classic designed for the bassist who appreciates great style, rich and versatile tone, and excellent value. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades don't have to break the bank, and this model delivers the best of both in a design ideal for Jazz Bass players everywhere at every level.
- Tinted maple neck with āCā profile
- Rosewood or maple fingerboard with 20 medium jumbo frets
- Modern single-coil pickups
- Shielded body cavity
- Vintage-style bridge
- ā70s-style headstock logo
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" Synthetic Bone |
| Bridge: | 4-Saddle Pure Vintage '70s with Single Groove Saddles |
| Finish | Brown Sunburst |
| Case: | None |
Original: $624.99
-65%$624.99
$218.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Combining traditional design with contemporary features, the left-handed Standard Jazz Bass is an elegant and affordable classic designed for the bassist who appreciates great style, rich and versatile tone, and excellent value. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades don't have to break the bank, and this model delivers the best of both in a design ideal for Jazz Bass players everywhere at every level.
- Tinted maple neck with āCā profile
- Rosewood or maple fingerboard with 20 medium jumbo frets
- Modern single-coil pickups
- Shielded body cavity
- Vintage-style bridge
- ā70s-style headstock logo
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" Synthetic Bone |
| Bridge: | 4-Saddle Pure Vintage '70s with Single Groove Saddles |
| Finish | Brown Sunburst |
| Case: | None |























