
Fender Standard Telecaster - Maple Fingerboard - Butterscotch Blonde
For guitarists everywhere who appreciate great style, rich and versatile tone, and excellent value, the Standard Telecaster is an elegant and affordable classic with a great combination of traditional design and contemporary features. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades don't have to break the bank, and this model delivers the best of both in an instrument ideal for Telecaster players everywhere at every level.
- Maple neck with âCâ profile
- Maple fingerboard with 21 medium jumbo frets
- Dual single-coil Tele pickups with three-way switching
- Shielded body cavities
- Parchment pickguard
- Standard string-through-body Tele bridge with block saddles
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" |
| Bridge: | 6-Saddle Standard Strings-Through-Body |
| Finish | Butterscotch Blonde |
| Case: | none |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For guitarists everywhere who appreciate great style, rich and versatile tone, and excellent value, the Standard Telecaster is an elegant and affordable classic with a great combination of traditional design and contemporary features. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades don't have to break the bank, and this model delivers the best of both in an instrument ideal for Telecaster players everywhere at every level.
- Maple neck with âCâ profile
- Maple fingerboard with 21 medium jumbo frets
- Dual single-coil Tele pickups with three-way switching
- Shielded body cavities
- Parchment pickguard
- Standard string-through-body Tele bridge with block saddles
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" |
| Bridge: | 6-Saddle Standard Strings-Through-Body |
| Finish | Butterscotch Blonde |
| Case: | none |















