
Galloup Borealis G6 Auditorium Style Accostic - Used
This guitar is designed to provide proper spacing and articulation for fingerstyle and jazz players. Adding to greater access and comfort for the playing hand is a venetian cutaway, and a beveled armrest for the picking hand.
The G6 has an accentuated midrange when playing, making fingerstyle lines cut through with bell-like chime. Individual notes are even in articulation. Strummers and flatpickers will enjoy the Borealis' low register, and the beveled armrest helps reduce forearm fatigue.
Specs
| Body Top: | Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Yes |
| Case: | Original Hardshell |
Original: $2,999.00
-65%$2,999.00
$1,049.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This guitar is designed to provide proper spacing and articulation for fingerstyle and jazz players. Adding to greater access and comfort for the playing hand is a venetian cutaway, and a beveled armrest for the picking hand.
The G6 has an accentuated midrange when playing, making fingerstyle lines cut through with bell-like chime. Individual notes are even in articulation. Strummers and flatpickers will enjoy the Borealis' low register, and the beveled armrest helps reduce forearm fatigue.
Specs
| Body Top: | Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Yes |
| Case: | Original Hardshell |























