
Gibson 2003 Les Paul DC Gold Top With OHSC - Used
Guitar is in over all very good condition. It has a few minor scratches & dings on the top & back. The neck is straight & each note rings out clear across the fret board.
Though more than not associated with the single cutaway electric guitar, Gibson has offered double-cut electric models since 1958.
This particular Les Paul Double Cut gives you the classic '57-inspired Goldtop design with two cutaways, and a contoured mahogany back, resulting in a balanced access to the entire fretboard.
Specs
| Body Material: | Maple Top on Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | 490 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 498 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge: | Tune-o-matic |
| Finish | Gold |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 8lbs 2oz |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guitar is in over all very good condition. It has a few minor scratches & dings on the top & back. The neck is straight & each note rings out clear across the fret board.
Though more than not associated with the single cutaway electric guitar, Gibson has offered double-cut electric models since 1958.
This particular Les Paul Double Cut gives you the classic '57-inspired Goldtop design with two cutaways, and a contoured mahogany back, resulting in a balanced access to the entire fretboard.
Specs
| Body Material: | Maple Top on Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | 490 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 498 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge: | Tune-o-matic |
| Finish | Gold |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 8lbs 2oz |























