
Gibson 2014 Thunderbird Bass - Vintage Sunburst - Used
Used Gibson 2014 Thunderbird Bass in Excellent Condition
Gibsons Thunderbird bass has crushing power and unparalleled sustain. A true workhorse with an unmistakable design.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany/Walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Bass T-Bird Plus |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Bass T-Bird Plus |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.5" White TekToid |
| Bridge: | 3-Point Adjustable |
| Finish | Vintage Sunburst |
| Case: | Original hardshell |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2014 |
| Weight: | 4 lbs. 6.5 oz. |
| Blemishes: | Minor Wear, No major knicks or flaws |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Used Gibson 2014 Thunderbird Bass in Excellent Condition
Gibsons Thunderbird bass has crushing power and unparalleled sustain. A true workhorse with an unmistakable design.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany/Walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Bass T-Bird Plus |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Bass T-Bird Plus |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.5" White TekToid |
| Bridge: | 3-Point Adjustable |
| Finish | Vintage Sunburst |
| Case: | Original hardshell |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2014 |
| Weight: | 4 lbs. 6.5 oz. |
| Blemishes: | Minor Wear, No major knicks or flaws |























