
Gibson 2015 Five Star Dove Classic - Used
Gibson 2015 Five Star dove Classic - Used in Mint condition.
This Five star exclusive is a masterful representation of the classic Dove. This guitar is practically new, with very little to no signs of use.
Specs
| Body Top: | Spruce |
| Body Back/Sides | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Dove |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Electronics: | LR Baggs |
| Case: | Original Hardshell |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2015 |
| Weight: | 5 lbs. 3.5 oz. |
| Blemishes: | No Major Wear |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gibson 2015 Five Star dove Classic - Used in Mint condition.
This Five star exclusive is a masterful representation of the classic Dove. This guitar is practically new, with very little to no signs of use.
Specs
| Body Top: | Spruce |
| Body Back/Sides | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Dove |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Electronics: | LR Baggs |
| Case: | Original Hardshell |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2015 |
| Weight: | 5 lbs. 3.5 oz. |
| Blemishes: | No Major Wear |























