
Gibson 2015 Les Paul Junior Single Cut - Gloss Yellow - Used
2015 Les Paul Junior Single Cut in Excellent Condition
Percussive tonal attack with the power of simplicity in Gibson USA's most affordable Les Paul.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | P–90S T Dog Ear |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Nut: | 1.795" Brass |
| Bridge: | Lightning bar wrap around |
| Finish | Gloss Yellow |
| Case: | Original hardshell |
| G-Force Tuning System | |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2015 |
| Weight: | 4 lbs. 6.5 oz. |
| Blemishes: | Minor Wear, No major knicks or flaws |
Original: $764.15
-65%$764.15
$267.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2015 Les Paul Junior Single Cut in Excellent Condition
Percussive tonal attack with the power of simplicity in Gibson USA's most affordable Les Paul.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | P–90S T Dog Ear |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Nut: | 1.795" Brass |
| Bridge: | Lightning bar wrap around |
| Finish | Gloss Yellow |
| Case: | Original hardshell |
| G-Force Tuning System | |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2015 |
| Weight: | 4 lbs. 6.5 oz. |
| Blemishes: | Minor Wear, No major knicks or flaws |















