
Gibson 2016 Les Paul CM - Ebony Stain - Used
This Gibson 2016 Les Paul CM is in excellent condition.
Lean and ready for action–this is the essential Les Paul, with everything you want and nothing you don't need. This guitar delivers classic Gibson tone and hand-made USA craftsmanship in a guitar that re-defines cool.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Mahogany Back |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12 " |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.695" - TekToid |
| Bridge Pick-up: | 61 Zebra |
| Bridge: | Satin Nickel Lightning Bar |
| Finish: | Satin Ebony |
| Case: | Gig Bag |
Original: $489.99
-65%$489.99
$171.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2016 Les Paul CM is in excellent condition.
Lean and ready for action–this is the essential Les Paul, with everything you want and nothing you don't need. This guitar delivers classic Gibson tone and hand-made USA craftsmanship in a guitar that re-defines cool.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Mahogany Back |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12 " |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.695" - TekToid |
| Bridge Pick-up: | 61 Zebra |
| Bridge: | Satin Nickel Lightning Bar |
| Finish: | Satin Ebony |
| Case: | Gig Bag |























