
Gibson 2018 Les Paul Junior - Vintage Sunburst - Used
This Gibson 2018 Les Paul Junior is in excellent condition with minor signs of general play and use. Comes with a non-original padded gig bag.
Are you ready to riff? You're on a one-way ticket to tone town with this Gibson Les Paul Junior! And by one-way, we mean one pickup, of course. This all-mahogany Les Paul features a single Gibson P-90 wired to volume and tone. Further complementing this guitar's visual aspect are a non-embossed script-style Gibson logo, vintage-style small button tuners, and Vintage Sunburst finish. It is loads of fun to play, with a rounded neck profile that fits comfortably in the hand, but with a little extra beef than the '60s Slim Taper, which is featured on most production Gibson USA models. Plug in and rock out with this Gibson Les Paul Junior.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Nut: | 1.695" - Tektoid |
| Bridge Pick-up: | Gibson P-90 |
| Bridge: | Wraparound |
| Finish: | Vintage Sunburst |
| Case: | Non-original Gibson gig bag |
| Weight: | 7 lbs, 11.5 oz |
| Year: | 2018 |
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2018 Les Paul Junior is in excellent condition with minor signs of general play and use. Comes with a non-original padded gig bag.
Are you ready to riff? You're on a one-way ticket to tone town with this Gibson Les Paul Junior! And by one-way, we mean one pickup, of course. This all-mahogany Les Paul features a single Gibson P-90 wired to volume and tone. Further complementing this guitar's visual aspect are a non-embossed script-style Gibson logo, vintage-style small button tuners, and Vintage Sunburst finish. It is loads of fun to play, with a rounded neck profile that fits comfortably in the hand, but with a little extra beef than the '60s Slim Taper, which is featured on most production Gibson USA models. Plug in and rock out with this Gibson Les Paul Junior.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Nut: | 1.695" - Tektoid |
| Bridge Pick-up: | Gibson P-90 |
| Bridge: | Wraparound |
| Finish: | Vintage Sunburst |
| Case: | Non-original Gibson gig bag |
| Weight: | 7 lbs, 11.5 oz |
| Year: | 2018 |























