
Gibson Country Western Limited Edition - Used
Used Gibson Country Western Limited Edition in Excellent condition. Includes original Hardshell Case and all included case candy and paperwork.
The Limited Edition Country Western is a true artist favorite. The traditional size and shape pump out the full Gibson sound, while this Country Western has many distinctive details which set it apart. The Antique Natural Sitka spruce top is matched with Heritage Cherry finished mahogany back and sides for a look that's classic, yet different. Hand inlaid mother-of-pearl dresses the headstock, fretboard, and bridge. The adjustable bridge allows for complete control of the string height for comfortable playing throughout the fingerboard, and an LR Baggs Lyric pickup with bridge-plate-mounted mic provides natural amplification when plugged in. Limited to only 65 handmade instruments built in Bozeman, Montana.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Square Shoulder Dreadnought |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | Round .815" at first fret |
| Scale Length: | 24.75" |
| Bracing: | Scalloped Bracing |
| Nut: | 1.725" Bone |
| Electronics: | L.R. Baggs Lyric Pick-up System |
| Case: | Original Gibson Standard Hardshell Case |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2015 |
| Weight: | 4 lbs 6 oz |
| Blemishes: | None |
Original: $2,199.00
-65%$2,199.00
$769.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Used Gibson Country Western Limited Edition in Excellent condition. Includes original Hardshell Case and all included case candy and paperwork.
The Limited Edition Country Western is a true artist favorite. The traditional size and shape pump out the full Gibson sound, while this Country Western has many distinctive details which set it apart. The Antique Natural Sitka spruce top is matched with Heritage Cherry finished mahogany back and sides for a look that's classic, yet different. Hand inlaid mother-of-pearl dresses the headstock, fretboard, and bridge. The adjustable bridge allows for complete control of the string height for comfortable playing throughout the fingerboard, and an LR Baggs Lyric pickup with bridge-plate-mounted mic provides natural amplification when plugged in. Limited to only 65 handmade instruments built in Bozeman, Montana.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Square Shoulder Dreadnought |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | Round .815" at first fret |
| Scale Length: | 24.75" |
| Bracing: | Scalloped Bracing |
| Nut: | 1.725" Bone |
| Electronics: | L.R. Baggs Lyric Pick-up System |
| Case: | Original Gibson Standard Hardshell Case |
Used
All gear is tested by our techs when taken in.
| Condition: | Excellent |
| Year: | 2015 |
| Weight: | 4 lbs 6 oz |
| Blemishes: | None |























