
Gibson Custom Johnny A Signature With Bigsby - Used
This guitar is in excellent condition and has been kept very clean. It is a one owner that has never been gigged.
This Gibson Custom semi-acoustic is as signature of a guitar as the artist himself. The Johnny A. signature semi-hollow electric has a maple top and mahogany back and sides. It is louder acoustically than you may perceive. Through a clean amp, it is organic and crisp. In front of distortion, it has clear note definition and the fatness/fullness of a larger counterpart.
With a 25.5" scale, the Johnny A. signature semi hollow gives you great access to the higher register of the fretboard. It's quartersawn mahogany neck is chunky but very easy to play. Triple-ply binding and custom inlays add to the sparkle and sheen of this exquisite pro level guitar.
Guitarist Johnny A. has had a long running career as a sideman for musicians such as Peter Wolf of the J. Geils Band, Bobby Whitlock of Derek and the Dominos, and in his own original bands and as a solo guitar player. His influence of Jimi Hendrix and Danny Gatton into playing jazz, rock, and blues gave him an original approach to the instrument.
Specs
| Body Material: | Maple Top/Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany with Maple Spline |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | 57 Classic |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 57 Classic |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.687" Corian |
| Bridge: | ABR |
| Finish | Sunset Glow |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 6 lbs. 14.5 oz. |
Original: $3,299.00
-65%$3,299.00
$1,154.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This guitar is in excellent condition and has been kept very clean. It is a one owner that has never been gigged.
This Gibson Custom semi-acoustic is as signature of a guitar as the artist himself. The Johnny A. signature semi-hollow electric has a maple top and mahogany back and sides. It is louder acoustically than you may perceive. Through a clean amp, it is organic and crisp. In front of distortion, it has clear note definition and the fatness/fullness of a larger counterpart.
With a 25.5" scale, the Johnny A. signature semi hollow gives you great access to the higher register of the fretboard. It's quartersawn mahogany neck is chunky but very easy to play. Triple-ply binding and custom inlays add to the sparkle and sheen of this exquisite pro level guitar.
Guitarist Johnny A. has had a long running career as a sideman for musicians such as Peter Wolf of the J. Geils Band, Bobby Whitlock of Derek and the Dominos, and in his own original bands and as a solo guitar player. His influence of Jimi Hendrix and Danny Gatton into playing jazz, rock, and blues gave him an original approach to the instrument.
Specs
| Body Material: | Maple Top/Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany with Maple Spline |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | 57 Classic |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 57 Classic |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.687" Corian |
| Bridge: | ABR |
| Finish | Sunset Glow |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 6 lbs. 14.5 oz. |





















