🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 9
Gibson Les Paul Classic '60 Reissue Iced Tea Burst - Used
This Les Paul is in overall great condition with minor scratches and a few imperfections in the finish.
This 60's reissue Les Paul Classic brings back all the adored features of the original. The pickguard even features an engraving of the year on it. Well loved and well maintained, this guitar is a great addition to any players collection.
Specs
| Body Material: | Maple Top / Mahogany back |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68" |
| Bridge: | Tune-o-matic |
| Finish | Iced Tea Burst |
| Case: | Hardshell Case |
| Weight: | 9 lbs. 1 oz. |
| Year: | 2000's |
$524.65
Original: $1,499.00
-65%Gibson Les Paul Classic '60 Reissue Iced Tea Burst - Used—
$1,499.00
$524.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Les Paul is in overall great condition with minor scratches and a few imperfections in the finish.
This 60's reissue Les Paul Classic brings back all the adored features of the original. The pickguard even features an engraving of the year on it. Well loved and well maintained, this guitar is a great addition to any players collection.
Specs
| Body Material: | Maple Top / Mahogany back |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68" |
| Bridge: | Tune-o-matic |
| Finish | Iced Tea Burst |
| Case: | Hardshell Case |
| Weight: | 9 lbs. 1 oz. |
| Year: | 2000's |























