
Gibson Les Paul Traditional Tobacco Sunburst Perimeter - Used
This Gibson Les Paul Traditional is in excellent condition.
The Les Paul guitar that established the legend, with the power, look, and feel of the world's most desirable dual-humbucker electric guitar. The Les Paul Traditional retains the archetypal feel of the vintage Les Paul guitars in its rounded neck profile, solid rosewood fingerboard and non-weight relieved body. Traditional looks are complemented by the legendary tonewood combination of a mahogany body and AA figured maple top, vintage style tuners and ABR bridge and nickel-plated hardware. Classic PAF tones are enhanced by hand-wired electronics including Orange Drop capacitors.
Specs
| Body Material: | Maple Top- Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.695" - Tektoid |
| Bridge Pick-up: | BurstBucker 2 |
| Neck Pick-up: | BurstBucker 1 |
| Bridge: | ABR |
| Finish: | Tobacco Sunburst Perimeter |
| Case: | Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson Les Paul Traditional is in excellent condition.
The Les Paul guitar that established the legend, with the power, look, and feel of the world's most desirable dual-humbucker electric guitar. The Les Paul Traditional retains the archetypal feel of the vintage Les Paul guitars in its rounded neck profile, solid rosewood fingerboard and non-weight relieved body. Traditional looks are complemented by the legendary tonewood combination of a mahogany body and AA figured maple top, vintage style tuners and ABR bridge and nickel-plated hardware. Classic PAF tones are enhanced by hand-wired electronics including Orange Drop capacitors.
Specs
| Body Material: | Maple Top- Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.695" - Tektoid |
| Bridge Pick-up: | BurstBucker 2 |
| Neck Pick-up: | BurstBucker 1 |
| Bridge: | ABR |
| Finish: | Tobacco Sunburst Perimeter |
| Case: | Hardshell |























