
Gibson Robert Johnson L-1 With OHSC - Used
Guitar is in overall Very Good condition with minimal wear.
This Robert Johnson L-1 is based on the original 1926 Gibson L-1 played by the blues legend himself. Ideal for any folk, blues, or finger-picking players. This little parlor packs bold sound, and is topped off with an inlay of Robert Johnson's signature on the 17th and 18th frets.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 25" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Nut: | 1.725" Tusq |
| Electronics: | None |
| Case: | Gibson Hardshell |
| Weight: | 3 lbs 6.5 oz |
Original: $1,599.00
-65%$1,599.00
$559.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guitar is in overall Very Good condition with minimal wear.
This Robert Johnson L-1 is based on the original 1926 Gibson L-1 played by the blues legend himself. Ideal for any folk, blues, or finger-picking players. This little parlor packs bold sound, and is topped off with an inlay of Robert Johnson's signature on the 17th and 18th frets.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 25" |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Nut: | 1.725" Tusq |
| Electronics: | None |
| Case: | Gibson Hardshell |
| Weight: | 3 lbs 6.5 oz |























