
Gibson SG Standard HP Hot Pink Fade - Used
This Gibson SG Standard HP is in excellent condition.
The SG Standard HP is a classic SG double-cutaway style guitar with the new twist of an elegant AA figured maple top added to the traditional solid-mahogany body and neck. Featuring advanced materials including titanium adjustable zero fret nut and bridge saddles for improved performance, next-gen G FORCE⢠tuners, frets over binding, soloist neck width, and fast-access heel. Immense tones are driven by two humbucking pickups with DIP switch and 2 push-pull top hats, appointed with eye-catching chrome knobs. A slightly thicker body provides for more precise weight offset and overall improved balance in the guitar.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Low |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.745" - Titanium |
| Bridge Pick-up: | Super 57 Classic |
| Neck Pick-up: | 57 Classic |
| Bridge: | Aluminum Tune-O-Matic |
| Finish: | Hot Pink Fade |
| Case: | Travel Aluminum Flight Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson SG Standard HP is in excellent condition.
The SG Standard HP is a classic SG double-cutaway style guitar with the new twist of an elegant AA figured maple top added to the traditional solid-mahogany body and neck. Featuring advanced materials including titanium adjustable zero fret nut and bridge saddles for improved performance, next-gen G FORCE⢠tuners, frets over binding, soloist neck width, and fast-access heel. Immense tones are driven by two humbucking pickups with DIP switch and 2 push-pull top hats, appointed with eye-catching chrome knobs. A slightly thicker body provides for more precise weight offset and overall improved balance in the guitar.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Mahogany Body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Low |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.745" - Titanium |
| Bridge Pick-up: | Super 57 Classic |
| Neck Pick-up: | 57 Classic |
| Bridge: | Aluminum Tune-O-Matic |
| Finish: | Hot Pink Fade |
| Case: | Travel Aluminum Flight Case |





















