
Godin 5th Avenue Kingpin II - Congac Burst With Case - Used
This Kingpin II is in excellent condition with some slight, low profile scratches on the neck.
This archtop guitar from Godin is the total package for gigging guitarists. Beautiful satin-finished Canadian wild cherry adorns the top, back, and sides for a rich tone. The neck and bridge P-90 pickups provide an array of sounds. It also has a trapeze bridge, maple neck, rosewood fingerboard and comes with a hybrid hard case with soft exterior.
Specs
| Body Material: | Cherry |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.84" |
| Nut: | 1.72" |
| Bridge Pick-up: | P-90 |
| Neck Pick-up: | P-90 |
| Bridge: | Graph Tech Tusq Bridge, Trapeze |
| Finish: | Congac Burst |
| Case: | Hardshell |
| Weight: | 5lbs 4oz |
Original: $649.00
-65%$649.00
$227.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Kingpin II is in excellent condition with some slight, low profile scratches on the neck.
This archtop guitar from Godin is the total package for gigging guitarists. Beautiful satin-finished Canadian wild cherry adorns the top, back, and sides for a rich tone. The neck and bridge P-90 pickups provide an array of sounds. It also has a trapeze bridge, maple neck, rosewood fingerboard and comes with a hybrid hard case with soft exterior.
Specs
| Body Material: | Cherry |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.84" |
| Nut: | 1.72" |
| Bridge Pick-up: | P-90 |
| Neck Pick-up: | P-90 |
| Bridge: | Graph Tech Tusq Bridge, Trapeze |
| Finish: | Congac Burst |
| Case: | Hardshell |
| Weight: | 5lbs 4oz |























