
Gretsch G2420T Streamliner Hollowbody - Golddust
Big, bold and righteous, the G2420T Streamliner Single Cutaway Hollow Body with Bigsby is designed for the modern guitarist who yearns for something beyond the norm. A commanding guitar for powerful players, the G2420Tâs modern sonics, updated electronics and authentically elegant style create the latest iteration of That Great Gretsch Sound!âą
The secret to the Streamlinerâs sound is a new offering from Gretschâthe BroadâTron humbucking pickup. Specifically designed by the expert engineers at Gretsch for the Streamliner, this high-output pickup spawns robust lows, pristine highs and a throaty midrange for a unique tone that blends well with other instruments in a band context. This sonic power is harnessed and shaped by the traditional control layoutâneck and bridge pickup volume controls, a master tone control, master volume control and three-way pickup switching. A fast-playing 12â-radius rosewood fingerboard with elegant pearloid block inlays and 22 medium jumbo frets sits atop the white-bound nato neck with a thin âUâ-shaped profileâideal for chord work or firing off hot-rodded riffing. Add some shimmer and expression to your playing with the Bigsby-licensed B60 vibrato tailpiece while the Adjusto-maticâą bridge with secured rosewood base and synthetic bone nut grant amazing tuning stability.
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Maple |
| Neck Material: | Nato |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Broad'Tron Humbucker |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Broad'Tron Humbucker |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Anchored Adjusto-Matic |
| Finish | Gold Dust |
| Case: | None |
| B60 Bigsby Vibrato | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Big, bold and righteous, the G2420T Streamliner Single Cutaway Hollow Body with Bigsby is designed for the modern guitarist who yearns for something beyond the norm. A commanding guitar for powerful players, the G2420Tâs modern sonics, updated electronics and authentically elegant style create the latest iteration of That Great Gretsch Sound!âą
The secret to the Streamlinerâs sound is a new offering from Gretschâthe BroadâTron humbucking pickup. Specifically designed by the expert engineers at Gretsch for the Streamliner, this high-output pickup spawns robust lows, pristine highs and a throaty midrange for a unique tone that blends well with other instruments in a band context. This sonic power is harnessed and shaped by the traditional control layoutâneck and bridge pickup volume controls, a master tone control, master volume control and three-way pickup switching. A fast-playing 12â-radius rosewood fingerboard with elegant pearloid block inlays and 22 medium jumbo frets sits atop the white-bound nato neck with a thin âUâ-shaped profileâideal for chord work or firing off hot-rodded riffing. Add some shimmer and expression to your playing with the Bigsby-licensed B60 vibrato tailpiece while the Adjusto-maticâą bridge with secured rosewood base and synthetic bone nut grant amazing tuning stability.
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Maple |
| Neck Material: | Nato |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Broad'Tron Humbucker |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Broad'Tron Humbucker |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Anchored Adjusto-Matic |
| Finish | Gold Dust |
| Case: | None |
| B60 Bigsby Vibrato | |















