
Gretsch G5420T - Orange - Used
This Gretsch G5420T is in excellent condition with no scratches or signs of unnecessary wear.
The Gretsch G5420T takes inspiration from the classic 6120/Chet Atkins design, with modern wiring and lower price point. Features include a maple body, maple neck, and rosewood fingerboard with "thumbnail" inlays. A Licensed Bigsby vibrato allows for classic surf and rockabilly-inspired pitch shifting. This particular 5420 comes in an SKB hardshell case, making it ready for the road and anything thrown at it...literally!
Specs
| Body Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gretsch Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Gretsch Humbuckers |
| Bridge: | Licensed Bigsby |
| Finish: | Orange Stain |
| Case: | SKB Hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 9 oz |
| Year: | 2013 |
Original: $599.00
-65%$599.00
$209.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gretsch G5420T is in excellent condition with no scratches or signs of unnecessary wear.
The Gretsch G5420T takes inspiration from the classic 6120/Chet Atkins design, with modern wiring and lower price point. Features include a maple body, maple neck, and rosewood fingerboard with "thumbnail" inlays. A Licensed Bigsby vibrato allows for classic surf and rockabilly-inspired pitch shifting. This particular 5420 comes in an SKB hardshell case, making it ready for the road and anything thrown at it...literally!
Specs
| Body Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gretsch Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Gretsch Humbuckers |
| Bridge: | Licensed Bigsby |
| Finish: | Orange Stain |
| Case: | SKB Hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 9 oz |
| Year: | 2013 |























