
Gretsch G5422TG Limited Edition - Cadillac Green - Used
ThisĀ Gretsch G5422TG Limited Edition is in excellent condition with no chips, scratches or signs of wear.
If you've ever played a Gretsch Electromatic double cut semihollow, you'll know exactly how this guitar plays - comfortable C shape neck, 12" radius fretboard, Licensed Bigsby vibrato with Tunematic tailpiece - all delivering "that great Gretsch sound" under $1,000. This guitar's most unique feature is its finish: Cadillac Green. Cadillac Green is an old-school staple finish in the world of electric guitars. It's a hard finish to come by at a "workingman's" price. With this G5422TG, almost anyone can get their hands on this sleek, timeless classic color.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium |
| Bridge Pick-up: | Gretsch Blacktop Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Gretsch Blacktop Humbuckers |
| Bridge: | Licensed Bigsby |
| Finish: | Cadillac Green |
| Case: | None |
| Weight: | 7 lbs |
| Year: | 2017 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ThisĀ Gretsch G5422TG Limited Edition is in excellent condition with no chips, scratches or signs of wear.
If you've ever played a Gretsch Electromatic double cut semihollow, you'll know exactly how this guitar plays - comfortable C shape neck, 12" radius fretboard, Licensed Bigsby vibrato with Tunematic tailpiece - all delivering "that great Gretsch sound" under $1,000. This guitar's most unique feature is its finish: Cadillac Green. Cadillac Green is an old-school staple finish in the world of electric guitars. It's a hard finish to come by at a "workingman's" price. With this G5422TG, almost anyone can get their hands on this sleek, timeless classic color.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium |
| Bridge Pick-up: | Gretsch Blacktop Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Gretsch Blacktop Humbuckers |
| Bridge: | Licensed Bigsby |
| Finish: | Cadillac Green |
| Case: | None |
| Weight: | 7 lbs |
| Year: | 2017 |























