
Gretsch G5439 Electromatic Pro Jet - Silver Sparkle With Walnut Back
Electromatic Pro Jet models take on a new voice and identity, with chambered basswood bodies and arched maple tops that resonate true to āThat Great Gretsch Sound,ā a two-tone body color scheme (Silver SparkleĀ with Walnut-stained back and sides) and dual āBlack Topā FilterāTron pickups.
Other classic features include rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets and āhump blockā inlays, three-position pickup toggle switch, anchored Adjusto-Matic bridge and stop tailpiece, āGā arrow knobs, white pearloid Gretsch-logo pickguard and threaded/knurled strap buttons.
Specs
| Body Material: | Chambered Basswood, Arched Laminted Maple Top |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Blacktop Filter'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Blacktop Filter'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Finish | Silver Sparkle w/ Walnut-Stained Back/Sides |
| Case: | None |
| Ā | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Electromatic Pro Jet models take on a new voice and identity, with chambered basswood bodies and arched maple tops that resonate true to āThat Great Gretsch Sound,ā a two-tone body color scheme (Silver SparkleĀ with Walnut-stained back and sides) and dual āBlack Topā FilterāTron pickups.
Other classic features include rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets and āhump blockā inlays, three-position pickup toggle switch, anchored Adjusto-Matic bridge and stop tailpiece, āGā arrow knobs, white pearloid Gretsch-logo pickguard and threaded/knurled strap buttons.
Specs
| Body Material: | Chambered Basswood, Arched Laminted Maple Top |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Blacktop Filter'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Blacktop Filter'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Finish | Silver Sparkle w/ Walnut-Stained Back/Sides |
| Case: | None |
| Ā | |















