
Gretsch G5441T Electromatic Double Jet - Firebird Red
ElectromaticĀ® Pro Jet models take on a new voice and identityāchambered double-cutaway basswood bodies and arched maple tops resonate true to That Great Gretsch Sound!ā¢, along with dual āBlack Topā FilterāTron⢠humbucking pickups and a BigsbyĀ® B50 tailpiece.
Other classic features include rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets and hump-block inlays, three-position pickup toggle switch, anchored Adjusto-Matic⢠bridge, āG-Arrow" knobs, white pearloid pickguard with GretschĀ® logo and threaded/knurled strap buttons.
Specs
| Body Material: | Chambered Basswood Body with Arched Maple Top |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Pick-ups: | Black Top Filter'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Finish | Firebird Red |
| Case: | None |
| Bigsby B50 tailpiece | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ElectromaticĀ® Pro Jet models take on a new voice and identityāchambered double-cutaway basswood bodies and arched maple tops resonate true to That Great Gretsch Sound!ā¢, along with dual āBlack Topā FilterāTron⢠humbucking pickups and a BigsbyĀ® B50 tailpiece.
Other classic features include rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets and hump-block inlays, three-position pickup toggle switch, anchored Adjusto-Matic⢠bridge, āG-Arrow" knobs, white pearloid pickguard with GretschĀ® logo and threaded/knurled strap buttons.
Specs
| Body Material: | Chambered Basswood Body with Arched Maple Top |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Pick-ups: | Black Top Filter'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Finish | Firebird Red |
| Case: | None |
| Bigsby B50 tailpiece | |















