
Gretsch G5700 Electromatic Lap Steel - Tobacco
The Gretsch Electromatic Lap Steel produces the unmistakably rich tones of an electric Hawaiian guitar. Sleek and smoothly finished in tobacco sunburst, it features a solid mahogany slab body, chrome-covered single-coil pickup, chrome-plated string-through-body bridge, silver plastic deco control plate and variously shaped fingerboard position markers (circle, triangle, square, diamond).
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | - |
| Fingerboard Material: | Plastic |
| Bridge Pick-up: | Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Scale Length: | 22.5" |
| Nut: | 1.875" Aluminum |
| Finish | Black Sparkle |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Gretsch Electromatic Lap Steel produces the unmistakably rich tones of an electric Hawaiian guitar. Sleek and smoothly finished in tobacco sunburst, it features a solid mahogany slab body, chrome-covered single-coil pickup, chrome-plated string-through-body bridge, silver plastic deco control plate and variously shaped fingerboard position markers (circle, triangle, square, diamond).
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | - |
| Fingerboard Material: | Plastic |
| Bridge Pick-up: | Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Scale Length: | 22.5" |
| Nut: | 1.875" Aluminum |
| Finish | Black Sparkle |
| Case: | None |




















