
Guild Blues Bird - 1986 Walnut Stain - Consignment
This particular may not be a hollow body but it sure does carry the Guild name.
Equipped with a flame maple body, 3 single coil pickups, & a stop tail bridge piece, this guitar was certainly made for the versatile player looking to capture any style from blues to jazz.
Specs
| Body Material: | Flame Maple |
| Neck Material: | Flame Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Single-Coil |
| Scale Length: | 24.75" |
| Finish | Walnut Stain |
| Case: | None |
Consignment
All gear is tested by our techs when taken in.
All Sales are Final.
| Condition: | Very Good |
| Year: | 1986 |
| Weight: | 8lbs 5oz |
| Blemishes: | light scratches |
| History: | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This particular may not be a hollow body but it sure does carry the Guild name.
Equipped with a flame maple body, 3 single coil pickups, & a stop tail bridge piece, this guitar was certainly made for the versatile player looking to capture any style from blues to jazz.
Specs
| Body Material: | Flame Maple |
| Neck Material: | Flame Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Single-Coil |
| Scale Length: | 24.75" |
| Finish | Walnut Stain |
| Case: | None |
Consignment
All gear is tested by our techs when taken in.
All Sales are Final.
| Condition: | Very Good |
| Year: | 1986 |
| Weight: | 8lbs 5oz |
| Blemishes: | light scratches |
| History: | - |























