
Guild Bluesbird Newark St - Black
The Bluesbird reflects Guildâs return to yet another historic solid body model. Originally released in 1970 as the solid body counterpart to the M-75 Aristocrat, the Bluesbird was subject to a few design changes over the decades. Todayâs reissue features a carved maple top and maintains many of the aesthetic traits of the M-75 Bluesbird of the late 60s. Its lightweight chambered mahogany body allows for improved resonance and unparalleled comfort, making this guitar one of the lightest in its class. The Bluesbird features a 24 3/4â scale, and fast-playing vintage C shaped neck. While many of the Bluesbirdâs specifications remain faithful to the original model, todayâs updated version comes equipped with USA-made Seymour Duncan pickups, as well as a TonePros locking tune-o-matic bridge and stopbar tailpiece to offer the most versatile version of this guitar to date. Grover Sta-Tite tuning machines and Guildâs deluxe padded gig bag round out this ultimate package.Â
Â
Specs
| Body Material: | Chambered Solid Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan USA JB SH-4 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan USA 59 Neck SH-1 |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | TonePros NVR2 Locking Tune-O-Matic |
| Finish | Gloss Polyurethane, Black |
| Case: | Guild Deluxe Padded Gig Bag |
Original: $939.00
-65%$939.00
$328.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Bluesbird reflects Guildâs return to yet another historic solid body model. Originally released in 1970 as the solid body counterpart to the M-75 Aristocrat, the Bluesbird was subject to a few design changes over the decades. Todayâs reissue features a carved maple top and maintains many of the aesthetic traits of the M-75 Bluesbird of the late 60s. Its lightweight chambered mahogany body allows for improved resonance and unparalleled comfort, making this guitar one of the lightest in its class. The Bluesbird features a 24 3/4â scale, and fast-playing vintage C shaped neck. While many of the Bluesbirdâs specifications remain faithful to the original model, todayâs updated version comes equipped with USA-made Seymour Duncan pickups, as well as a TonePros locking tune-o-matic bridge and stopbar tailpiece to offer the most versatile version of this guitar to date. Grover Sta-Tite tuning machines and Guildâs deluxe padded gig bag round out this ultimate package.Â
Â
Specs
| Body Material: | Chambered Solid Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan USA JB SH-4 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan USA 59 Neck SH-1 |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | TonePros NVR2 Locking Tune-O-Matic |
| Finish | Gloss Polyurethane, Black |
| Case: | Guild Deluxe Padded Gig Bag |























