
Guild M-40E Antique Burst - Used
Formerly known as the F-20, this style of guitar was made popular by many artists in the folk-era. Back under a new name and designed with some of the modern techniques pioneered by master luthier, Ren Ferguson, this small-bodied American-made sweetheart still radiates the same, charming vintage character.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Solid African Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | Bone |
| Electronics: | L.R Baggs Element VTC |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 3lbs 8oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Formerly known as the F-20, this style of guitar was made popular by many artists in the folk-era. Back under a new name and designed with some of the modern techniques pioneered by master luthier, Ren Ferguson, this small-bodied American-made sweetheart still radiates the same, charming vintage character.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Solid African Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | Bone |
| Electronics: | L.R Baggs Element VTC |
| Case: | Original Hardshell |
| Weight: | 3lbs 8oz |























