
Guild Newark ST A-150 Savoy - Blonde
The elegant tone quality and design of this guitar will bring real satisfaction of ownership to the most critical player. A truly outstanding acoustic/electric, the A-150 Savoy is a pleasure to see and hear, pairing a wonderfully free-playing late-1950s Guild orchestra model with the distinctive addition of an exceptionally voiced DeArmond® 1000 floating pickup. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Material: | Arched Spruce Top - Laminated Flame Maple Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DeArmond® 1000 “Rhythm Chief” Floating Archtop |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Compensated Rosewood with Rosewood Base |
| Finish | Gloss Polyurethane, blonde |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The elegant tone quality and design of this guitar will bring real satisfaction of ownership to the most critical player. A truly outstanding acoustic/electric, the A-150 Savoy is a pleasure to see and hear, pairing a wonderfully free-playing late-1950s Guild orchestra model with the distinctive addition of an exceptionally voiced DeArmond® 1000 floating pickup. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Material: | Arched Spruce Top - Laminated Flame Maple Sides |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | DeArmond® 1000 “Rhythm Chief” Floating Archtop |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4″ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Compensated Rosewood with Rosewood Base |
| Finish | Gloss Polyurethane, blonde |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























