
Guild Newark Street M-75 Aristocrat - Antique Burst
Guild's compact and lightweight M-75 Aristocrat ⢠model expertly evokes its predecessor of the early 1950s, with a gracefully sculpted single-cutaway hollow body specifically designed to produce the resonance of a larger instrument. Other premium features include a comfortable and rock-solid three-piece neck and the tonal magnificence of dual single-coil pickups. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Top: | Arched Laminated Spruce |
| Body Sides: | Laminated Mahogany |
| Body Back: | Solid Mahogany |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | Guild SB-1F Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Guild SB-1F Single-Coil |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4ā³ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Pinned Cups |
| Finish: | Gloss Polyurethane, Antique Burst |
| Case: | Plush Lined Hardshell Case |
| Ā | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guild's compact and lightweight M-75 Aristocrat ⢠model expertly evokes its predecessor of the early 1950s, with a gracefully sculpted single-cutaway hollow body specifically designed to produce the resonance of a larger instrument. Other premium features include a comfortable and rock-solid three-piece neck and the tonal magnificence of dual single-coil pickups. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Top: | Arched Laminated Spruce |
| Body Sides: | Laminated Mahogany |
| Body Back: | Solid Mahogany |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9 1/2" |
| Bridge Pick-up: | Guild SB-1F Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Guild SB-1F Single-Coil |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4ā³ |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Pinned Cups |
| Finish: | Gloss Polyurethane, Antique Burst |
| Case: | Plush Lined Hardshell Case |
| Ā | |























