
Guild Newark Street Starfire IV Electric - Cherry Red - With Case - Used
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" - Bone |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with Rosewood Base |
| Finish: | Cherry Red |
| Case: | Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" - Bone |
| Bridge Pick-up: | LB-1 |
| Neck Pick-up: | LB-1 |
| Bridge: | Guild® Tune-O-Matic with Rosewood Base |
| Finish: | Cherry Red |
| Case: | Hardshell |























