
Guild Newark Street X-175 - Antique Burst - Used
This Guild Newark Street X-175 is in excellent condition and shows minimal signs of general wear and play.
The Newark St. collection from Guild Guitars are recreations of their electric guitar designs from the 1950s, '60s, and '70s. This model, the X-175, is a dual-P90 loaded full hollowbody. Features include a spruce top over maple back and sides, soft "U" profile mahogany neck, and rosewood bridge. The P90 pickups are wired to independent 500K volume and tone pots. The X175 was designed with jazz, bebop, and rhythm music in mind, but can excel across a wide variety of musical styles. Weighing at just shy of seven pounds, this Guild guitar is easy to play for longer periods of time, whether standing up or seated. Get your hands on this Guild X-175 and swing with the best of them!
Specs
| Body Material: | Laminated Spruce |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Franz P90 |
| Neck Pick-up: | Franz P90 |
| Bridge: | Rosewood bridge, Harp tailpiece |
| Finish: | Antique Sunburst |
| Case: | Original Guild hardshell |
| Weight: | 6 lbs, 10.5 oz |
| Year: | 2017 |
Original: $699.00
-65%$699.00
$244.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Guild Newark Street X-175 is in excellent condition and shows minimal signs of general wear and play.
The Newark St. collection from Guild Guitars are recreations of their electric guitar designs from the 1950s, '60s, and '70s. This model, the X-175, is a dual-P90 loaded full hollowbody. Features include a spruce top over maple back and sides, soft "U" profile mahogany neck, and rosewood bridge. The P90 pickups are wired to independent 500K volume and tone pots. The X175 was designed with jazz, bebop, and rhythm music in mind, but can excel across a wide variety of musical styles. Weighing at just shy of seven pounds, this Guild guitar is easy to play for longer periods of time, whether standing up or seated. Get your hands on this Guild X-175 and swing with the best of them!
Specs
| Body Material: | Laminated Spruce |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Franz P90 |
| Neck Pick-up: | Franz P90 |
| Bridge: | Rosewood bridge, Harp tailpiece |
| Finish: | Antique Sunburst |
| Case: | Original Guild hardshell |
| Weight: | 6 lbs, 10.5 oz |
| Year: | 2017 |























