
Guild S-100 Polara - Black
Guild style from the '70s is back and better than ever with the return of the solid-body S-100 guitar. With its solid and slightly offset mahogany body, the new S-100 Polara evokes its esteemed and hard-rocking predecessor of more than 40 years ago. Responsive and versatile, it also features a distinctive 24.75" scale, rock-solid mahogany neck, a potent pair of "anti-hum" pickups, the classic Cherry red finish and much more. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Material: | Solid Mahogany |
| Neck Material: | 1-Piece Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Guild HB-1 Dual-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Guild HB-1 Dual-Coil |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | GuildÂź Tune-O-Matic |
| Finish | Black |
| Case: | Guild Premium Electric Gig Bag |
Original: $799.99
-65%$799.99
$280.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guild style from the '70s is back and better than ever with the return of the solid-body S-100 guitar. With its solid and slightly offset mahogany body, the new S-100 Polara evokes its esteemed and hard-rocking predecessor of more than 40 years ago. Responsive and versatile, it also features a distinctive 24.75" scale, rock-solid mahogany neck, a potent pair of "anti-hum" pickups, the classic Cherry red finish and much more. The welcome return of a true Guild classic.
Specs
| Body Material: | Solid Mahogany |
| Neck Material: | 1-Piece Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Guild HB-1 Dual-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Guild HB-1 Dual-Coil |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Bridge: | GuildÂź Tune-O-Matic |
| Finish | Black |
| Case: | Guild Premium Electric Gig Bag |























