
Guild Starfire Semi-Hollow Bass - Cherry Red
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Mahogany |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | GuildĀ® BS-1 BiSonic Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 30 3/4" |
| Nut: | 1 1/2" Bone |
| Bridge: | GuildĀ® Adjustable Bass Bridge with Rosewood Saddles |
| Finish | Cherry Red |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Arched Laminated Mahogany |
| Neck Material: | 3-Piece Mahogany/Maple/Mahogany |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | GuildĀ® BS-1 BiSonic Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Scale Length: | 30 3/4" |
| Nut: | 1 1/2" Bone |
| Bridge: | GuildĀ® Adjustable Bass Bridge with Rosewood Saddles |
| Finish | Cherry Red |
| Case: | TKL Deluxe Hardshell |























