
Ibanez 1981 Blazer BL-MH With OHSC - Used
This 1981 Blazer is in Very Good condition, with some expected players wear.
The Ibanez Blazer is a double-cutaway electric loaded with an aggressive '80s tone. This mahogany/maple axe features two Ibanez Super 70s humbuckers wired to a master volume and tone, three way switch, and phase reversal switch for the bridge pickup. The neck is narrow, and the radius is shallow, at 7.25". However, it is quite comfortable to play, and yes, you can shred on it. The Super 70s pickups are hot, crisp, and articulate, and the selectable out of phase middle position sounds great for jam and fusion.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 7.25 |
| Nut: | 1.6385" |
| Bridge Pick-up: | Ibanez Super 70s |
| Neck Pick-up: | Ibanez Super 70s |
| Bridge: | Hardtail |
| Finish: | Dark Natural Mahogany |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 11.5 oz |
Original: $375.00
-65%$375.00
$131.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 1981 Blazer is in Very Good condition, with some expected players wear.
The Ibanez Blazer is a double-cutaway electric loaded with an aggressive '80s tone. This mahogany/maple axe features two Ibanez Super 70s humbuckers wired to a master volume and tone, three way switch, and phase reversal switch for the bridge pickup. The neck is narrow, and the radius is shallow, at 7.25". However, it is quite comfortable to play, and yes, you can shred on it. The Super 70s pickups are hot, crisp, and articulate, and the selectable out of phase middle position sounds great for jam and fusion.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 7.25 |
| Nut: | 1.6385" |
| Bridge Pick-up: | Ibanez Super 70s |
| Neck Pick-up: | Ibanez Super 70s |
| Bridge: | Hardtail |
| Finish: | Dark Natural Mahogany |
| Case: | Original hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 11.5 oz |























