
Ibanez PF-300 With Hard Case - Used
This Ibanez PF-300 is in good condition.
This guitar is in good condition for its age. There are a few scratches and dings across the top back and sides of the guitar. The Harmonica style bridge and stop tail bar both show signs of corrosion but are still functional. The frets show wear but still have plenty of life.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Super 70's Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Super 70's Humbuckers |
| Bridge: | Harmonica Bridge style |
| Finish: | Wine Red |
| Case: | Original |
| Weight: | 9 lbs 12.5 oz |
| Year: | 1978 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Ibanez PF-300 is in good condition.
This guitar is in good condition for its age. There are a few scratches and dings across the top back and sides of the guitar. The Harmonica style bridge and stop tail bar both show signs of corrosion but are still functional. The frets show wear but still have plenty of life.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Bridge Pick-up: | Super 70's Humbuckers |
| Neck Pick-up: | Super 70's Humbuckers |
| Bridge: | Harmonica Bridge style |
| Finish: | Wine Red |
| Case: | Original |
| Weight: | 9 lbs 12.5 oz |
| Year: | 1978 |























