
Jackson Pro Series Dinky DK2QM - Chlorine Burst
The Pro Series DK2QM Pro Series Dinky features an alder body with a striking 4A 1/8" quilt maple cap, flat-sawn graphite-reinforced bolt-on maple neck with wrap-around heel, rolled fingerboard edges, compound-radius (12"-16") maple fingerboard with 24 jumbo frets and offset black dot inlays, Black neck and headstock binding, thumb-wheel truss rod butt adjust, direct-mount Seymour DuncanĀ® JB Zebra (bridge) and '59 Zebra (neck) humbucking pickups with five-way blade switching, Floyd Rose bridge, black hardware and DunlopĀ® strap locks. Available in Chlorine Burst and Natural Blonde.
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® Zebra JB⢠TB4 Humbucking |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® '59⢠Zebra Humbucking |
| Bridge: | Floyd RoseĀ® FRT-O2000 Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish: | Chlorine Burst |
| Case: | None |
Original: $899.99
-65%$899.99
$315.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pro Series DK2QM Pro Series Dinky features an alder body with a striking 4A 1/8" quilt maple cap, flat-sawn graphite-reinforced bolt-on maple neck with wrap-around heel, rolled fingerboard edges, compound-radius (12"-16") maple fingerboard with 24 jumbo frets and offset black dot inlays, Black neck and headstock binding, thumb-wheel truss rod butt adjust, direct-mount Seymour DuncanĀ® JB Zebra (bridge) and '59 Zebra (neck) humbucking pickups with five-way blade switching, Floyd Rose bridge, black hardware and DunlopĀ® strap locks. Available in Chlorine Burst and Natural Blonde.
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® Zebra JB⢠TB4 Humbucking |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® '59⢠Zebra Humbucking |
| Bridge: | Floyd RoseĀ® FRT-O2000 Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish: | Chlorine Burst |
| Case: | None |















