
Jackson Pro Series Dinky DK3QM - Maple - Chlorine Burst
With premium features and outstanding vibe and performance, Jacksonās Pro Series Dinky models provide the ultimate shred experience.
Built with an HSS pickup configuration, the Pro Series Dinky DK3QM is a metal monster. The JB TB-4 humbucking bridge pickup outputs revved up warm and aggressive harmonics, balanced with the perfect mix of sustain and distortion, and is the ideal complement to the all-new Strat SSL-6 single-coil middle and neck pickups, which add sparkly tones and glassy cleans for a versatile sound that can take you from blues to metal. Master volume and tone controls shape the pickupsā output, which can be further refined with the five-position blade switch for the precise voice required to bring your musical vision to life, while a recessed Floyd Rose double-locking tremolo bridge provides incredible sustain.
Other premium features include an alder body with quilt maple top, one-piece bolt-on maple neck (hand-rubbed urethane gel back finish) with scarf joint and graphite reinforcement rods, 12ā-16ā compound radius maple fingerboard with 24 jumbo frets and offset dot inlays and a convenient thumbwheel truss rod butt adjust.
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan JB Humbucking |
| Middle Pick-up: | Seymour Duncan Custom Flat Strat SSL-6 RWRP Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan Custom Flat Strat SSL Single-Coil |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd RoseĀ® FRT-O2000 Double-Locking Tremolo |
| Finish: | Chlorine Burst Gloss |
| Case: | - |
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With premium features and outstanding vibe and performance, Jacksonās Pro Series Dinky models provide the ultimate shred experience.
Built with an HSS pickup configuration, the Pro Series Dinky DK3QM is a metal monster. The JB TB-4 humbucking bridge pickup outputs revved up warm and aggressive harmonics, balanced with the perfect mix of sustain and distortion, and is the ideal complement to the all-new Strat SSL-6 single-coil middle and neck pickups, which add sparkly tones and glassy cleans for a versatile sound that can take you from blues to metal. Master volume and tone controls shape the pickupsā output, which can be further refined with the five-position blade switch for the precise voice required to bring your musical vision to life, while a recessed Floyd Rose double-locking tremolo bridge provides incredible sustain.
Other premium features include an alder body with quilt maple top, one-piece bolt-on maple neck (hand-rubbed urethane gel back finish) with scarf joint and graphite reinforcement rods, 12ā-16ā compound radius maple fingerboard with 24 jumbo frets and offset dot inlays and a convenient thumbwheel truss rod butt adjust.
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan JB Humbucking |
| Middle Pick-up: | Seymour Duncan Custom Flat Strat SSL-6 RWRP Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan Custom Flat Strat SSL Single-Coil |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd RoseĀ® FRT-O2000 Double-Locking Tremolo |
| Finish: | Chlorine Burst Gloss |
| Case: | - |















