
Jackson Pro Series Soloist SL2Q MAH - Ebony - Alien Burst
Unlock your full potential as a player with the innovative Jackson Pro Soloist SL2Q MAH, the final word in high-tech guitar design. A high performance evolution of the electric guitar, this ergonomic instrument opens up new horizons of playability, resetting the bar of whatâs possible in guitar design.
Premium features include a mahogany body with quilt maple top and one-piece through-body maple neck with scarf joint and graphite reinforcement rods to provide stiffness and high stability, guarding against temperature- and humidity-induced bending and warping. The SL2âs 12â-16â compound radius ebony fingerboard with 24 jumbo frets is designed for highly technical lightspeed playingâmore curved by the nut for comfortable chording, it flattens out as you move up the speedy neck (with hand-rubbed oil back finish) for increasingly fast playing speed and wide bends without fretting out.
Chosen specifically for their complementary sound, a pair of modern Seymour Duncan Distortion humbucking pickups (TB-6 bridge/SH-6N neck) drives this guitarâs voice, combining for highly balanced, flexible tone, with plenty of high output for pristine cleans and snarling distortion. Volume and tone controls shape the pickupsâ output, which can be further refined with the three-position toggle switch for the precise voice required to bring your musical vision to life. Dive and soar expressively with the Floyd Rose double-locking tremolo bridge, recessed for pick hand comfort and providing laser-accurate intonation and ultra-stable tuning when combined with the Floyd Rose R3 locking nut.
All the famous Jackson appointments are offered with the SL2âblack nickel hardware, piranha tooth inlays, sealed die-cast tuning machines and Jacksonâs signature pointed 6-in-line headstock.
Specs
| Body Material: | Mahogany with Quilted Maple Top |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan TB-6 Distortion |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan SH-6N Distortion |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd Rose FRT-O5000 Double-Locking Tremolo |
| Finish: | Alien Burst Gloss |
| Case: | - |
Original: $699.00
-65%$699.00
$244.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unlock your full potential as a player with the innovative Jackson Pro Soloist SL2Q MAH, the final word in high-tech guitar design. A high performance evolution of the electric guitar, this ergonomic instrument opens up new horizons of playability, resetting the bar of whatâs possible in guitar design.
Premium features include a mahogany body with quilt maple top and one-piece through-body maple neck with scarf joint and graphite reinforcement rods to provide stiffness and high stability, guarding against temperature- and humidity-induced bending and warping. The SL2âs 12â-16â compound radius ebony fingerboard with 24 jumbo frets is designed for highly technical lightspeed playingâmore curved by the nut for comfortable chording, it flattens out as you move up the speedy neck (with hand-rubbed oil back finish) for increasingly fast playing speed and wide bends without fretting out.
Chosen specifically for their complementary sound, a pair of modern Seymour Duncan Distortion humbucking pickups (TB-6 bridge/SH-6N neck) drives this guitarâs voice, combining for highly balanced, flexible tone, with plenty of high output for pristine cleans and snarling distortion. Volume and tone controls shape the pickupsâ output, which can be further refined with the three-position toggle switch for the precise voice required to bring your musical vision to life. Dive and soar expressively with the Floyd Rose double-locking tremolo bridge, recessed for pick hand comfort and providing laser-accurate intonation and ultra-stable tuning when combined with the Floyd Rose R3 locking nut.
All the famous Jackson appointments are offered with the SL2âblack nickel hardware, piranha tooth inlays, sealed die-cast tuning machines and Jacksonâs signature pointed 6-in-line headstock.
Specs
| Body Material: | Mahogany with Quilted Maple Top |
| Neck Material: | Maple with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan TB-6 Distortion |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan SH-6N Distortion |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd Rose FRT-O5000 Double-Locking Tremolo |
| Finish: | Alien Burst Gloss |
| Case: | - |















