
Jackson SL2M Pro Soloist - Snow White
Chosen specifically for their complementary sound, a pair of Seymour DuncanĀ® humbucking pickups drives this guitarās versatile soundāa T6-6 Distortion bridge pickup and SH-6N neck pickup combine for flexible tone, with plenty of output for crisp cleans and snarling distortion. Master volume and tone controls shape the pickupsā output, which can be further refined with the three-position blade pickup switch for the precise voice you need to bring your musical vision to life. Make your playing dive and soar expressively with the Floyd RoseĀ® FRT-O2000 double-locking tremolo bridge which is recessed for your pick hand comfort and provides laser-accurate intonation and ultra-stable tuning when combined with the Floyd Rose R3 locking nut. The 12ā-16ā compound radius maple fingerboard is designed for highly technical lightspeed playingāmore curved by the nut for comfortable chording, it flattens out as you move up the neck for increasingly fast playing speed and wide bends without fretting out. The ergonomic Soloist body shape is designed for player comfort and increased balance, eliminating the dread āneck diveā that has brought many a headstock to a sad, untimely end.
Specs
| Body Material: | Nato |
| Neck Material: | 1-Piece Maple Neck with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan TB-6 Distortion |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan TB-6N Distortion |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | Floyd Rose FRT-O2000 Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish | Snow White |
| Case: | None |
Original: $899.99
-65%$899.99
$315.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chosen specifically for their complementary sound, a pair of Seymour DuncanĀ® humbucking pickups drives this guitarās versatile soundāa T6-6 Distortion bridge pickup and SH-6N neck pickup combine for flexible tone, with plenty of output for crisp cleans and snarling distortion. Master volume and tone controls shape the pickupsā output, which can be further refined with the three-position blade pickup switch for the precise voice you need to bring your musical vision to life. Make your playing dive and soar expressively with the Floyd RoseĀ® FRT-O2000 double-locking tremolo bridge which is recessed for your pick hand comfort and provides laser-accurate intonation and ultra-stable tuning when combined with the Floyd Rose R3 locking nut. The 12ā-16ā compound radius maple fingerboard is designed for highly technical lightspeed playingāmore curved by the nut for comfortable chording, it flattens out as you move up the neck for increasingly fast playing speed and wide bends without fretting out. The ergonomic Soloist body shape is designed for player comfort and increased balance, eliminating the dread āneck diveā that has brought many a headstock to a sad, untimely end.
Specs
| Body Material: | Nato |
| Neck Material: | 1-Piece Maple Neck with Graphite Reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan TB-6 Distortion |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan TB-6N Distortion |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | Floyd Rose FRT-O2000 Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish | Snow White |
| Case: | None |















