
Martin CEO-8 Sitka Spruce Special Edition - Teardrop Sunburst
Martin's largest acoustic body size, the Grand Jumbo, is combined with solid sycamore back, sides and neck, and a Sitka spruce top with VTS. Enhanced appointments include a black Corian headplate with "The Martin" inlaid in solid mother-of-pearl, a faux red tortoise pickguard with a Purple Martin motif, and unique "backslash" design mother-of-pearl fingerboard inlays. Comes equipped with D-TAR Wave-length Multi-Source electronics and bears an interior label individually numbered in sequence and personally signed by C. F. Martin IV.
The new Martin Vintage Tone System (VTS) uses a unique recipe that is based on the historic torrefaction system. The VTS acts much like a time machine in which Martin can target certain time periods and age the top/braces to that era. This focused method allows Martin's craftsmen and women to recreate not only the pleasing visual aesthetics of a vintage guitar, but also reproduce the special tones previously reserved for vintage instruments.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce with VTS |
| Body Back/Sides | Sycamore |
| Neck Material: | Sycamore |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand J-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non Scalloped X with Progressively Scalloped Tone Bars |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | D-TAR Wave-Length Multi-Source |
| Case: | Ply Hardshell |
| Martin’s Vintage Tone System | |
Original: $5,529.00
-65%$5,529.00
$1,935.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Martin's largest acoustic body size, the Grand Jumbo, is combined with solid sycamore back, sides and neck, and a Sitka spruce top with VTS. Enhanced appointments include a black Corian headplate with "The Martin" inlaid in solid mother-of-pearl, a faux red tortoise pickguard with a Purple Martin motif, and unique "backslash" design mother-of-pearl fingerboard inlays. Comes equipped with D-TAR Wave-length Multi-Source electronics and bears an interior label individually numbered in sequence and personally signed by C. F. Martin IV.
The new Martin Vintage Tone System (VTS) uses a unique recipe that is based on the historic torrefaction system. The VTS acts much like a time machine in which Martin can target certain time periods and age the top/braces to that era. This focused method allows Martin's craftsmen and women to recreate not only the pleasing visual aesthetics of a vintage guitar, but also reproduce the special tones previously reserved for vintage instruments.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce with VTS |
| Body Back/Sides | Sycamore |
| Neck Material: | Sycamore |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand J-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non Scalloped X with Progressively Scalloped Tone Bars |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | D-TAR Wave-Length Multi-Source |
| Case: | Ply Hardshell |
| Martin’s Vintage Tone System | |























