
Martin Custom Shop 00-21 - Used
This Martin Custom Shop 00-21 is in excellent conditionĀ with no visible signs of wear. There was minimal play time on this instrument. Minor scratching on pickguard.
This 00-21 Custom 14 Fret is an absolute stunner, and sounds just as good if not better than it looks. With perfectly straight grained rosewood back and sides, this little acoustic packs a serious low end punch, while still maintaining a warm and balanced classic Martin tone. Built in 2016, it has only had one owner who kept it in good condition. Now, it's all ready to be broken in by a second set of player hands.
Specs
| Top Material: | Spruce |
| Back/Sides Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 00 |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Electronics: | None |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hard Shell Case |
| Weight: | 4 lbs 1 oz |
| Year: | 2016 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Martin Custom Shop 00-21 is in excellent conditionĀ with no visible signs of wear. There was minimal play time on this instrument. Minor scratching on pickguard.
This 00-21 Custom 14 Fret is an absolute stunner, and sounds just as good if not better than it looks. With perfectly straight grained rosewood back and sides, this little acoustic packs a serious low end punch, while still maintaining a warm and balanced classic Martin tone. Built in 2016, it has only had one owner who kept it in good condition. Now, it's all ready to be broken in by a second set of player hands.
Specs
| Top Material: | Spruce |
| Back/Sides Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | 00 |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Electronics: | None |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hard Shell Case |
| Weight: | 4 lbs 1 oz |
| Year: | 2016 |























