
Martin D-15M Mahogany - Burst
The Martin D-15M dreadnought acoustic guitar sports a solid mahogany top, back, and sides with a satin finish. The result is reminiscent of depression era workhorse guitars with a tone to match. This āno-frillsā design focuses on materials and construction paired with minimal adornment.
The D-15M Burst, constructed with genuine mahogany top, back, sides and neck, is accented with beautifully toned pre-war mahogany top shading.
5/16ā solid Sitka spruce bracing supports the construction with the legendary X-Brace pattern. The mahogany neck is joined at the 14th fret to the body with Martinās āSimple Dovetailā mortise and tenon design. Martinās standard 16ā radius fingerboard is lightly adorned with the short diamonds and squares pattern in abalone. Neck profile is the comfortable modified low oval.
Mahogany topped guitars have a sound all their own, different from the more common spruce topped acoustic guitars. Mahogany tends to have less overtones, clear articulation, and an overall warm sound. Like spruce and cedar topped solid acoustic guitars, they break in over time, becoming richer through years.
The D15M comes with a hardshell Martin case, and of course, Martin Guitarsā limited lifetime warranty.
Specs
| Body Top: | Mahogany |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | East Indian Rosewood |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ Standard Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Ply Hardshell |
| Ā | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Martin D-15M dreadnought acoustic guitar sports a solid mahogany top, back, and sides with a satin finish. The result is reminiscent of depression era workhorse guitars with a tone to match. This āno-frillsā design focuses on materials and construction paired with minimal adornment.
The D-15M Burst, constructed with genuine mahogany top, back, sides and neck, is accented with beautifully toned pre-war mahogany top shading.
5/16ā solid Sitka spruce bracing supports the construction with the legendary X-Brace pattern. The mahogany neck is joined at the 14th fret to the body with Martinās āSimple Dovetailā mortise and tenon design. Martinās standard 16ā radius fingerboard is lightly adorned with the short diamonds and squares pattern in abalone. Neck profile is the comfortable modified low oval.
Mahogany topped guitars have a sound all their own, different from the more common spruce topped acoustic guitars. Mahogany tends to have less overtones, clear articulation, and an overall warm sound. Like spruce and cedar topped solid acoustic guitars, they break in over time, becoming richer through years.
The D15M comes with a hardshell Martin case, and of course, Martin Guitarsā limited lifetime warranty.
Specs
| Body Top: | Mahogany |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | East Indian Rosewood |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ Standard Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Ply Hardshell |
| Ā | |























