
Martin D-18 Left Handed With Original Hard Case - Used
This Martin D-18 is in excellent condition.
This gorgeous lefty workhorse is ready for its new home. After a slight blemish where the neck and body joint was noticed, we sent this one back to the fine folks at Martin for a refresh, and had it returned to us in perfect shape! Warm, balanced, soft and subtle, loud and aggressive, this dreadnought will do anything you ask of it.
Specs
| Top Material: | Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Nut: | 1 3/4" - Bone |
| Electronics: | None |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hard Shell |
| Weight: | 3lbs 14oz |
| Year: | 2015 |
Original: $1,699.00
-65%$1,699.00
$594.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Martin D-18 is in excellent condition.
This gorgeous lefty workhorse is ready for its new home. After a slight blemish where the neck and body joint was noticed, we sent this one back to the fine folks at Martin for a refresh, and had it returned to us in perfect shape! Warm, balanced, soft and subtle, loud and aggressive, this dreadnought will do anything you ask of it.
Specs
| Top Material: | Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Nut: | 1 3/4" - Bone |
| Electronics: | None |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hard Shell |
| Weight: | 3lbs 14oz |
| Year: | 2015 |























