
Martin D-35 Dreadnought - Used
This Martin D-35 Dreadnought is in excellent condition.
This 2017 Martin D-35 is practically brand new. It delivers everything you'd expect from a guitar of this caliber. Warm, robust, yet balanced tones and a wide range of dynamic control make this an ideal dreadnought. The antique white bound fingerboard, three-piece back, and quarter-inch bracing are what set this guitar apart. This guitar will not disappoint.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hardshell Case |
| Weight: | 4 lbs. 8 oz. |
| Year: | 2017 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Martin D-35 Dreadnought is in excellent condition.
This 2017 Martin D-35 is practically brand new. It delivers everything you'd expect from a guitar of this caliber. Warm, robust, yet balanced tones and a wide range of dynamic control make this an ideal dreadnought. The antique white bound fingerboard, three-piece back, and quarter-inch bracing are what set this guitar apart. This guitar will not disappoint.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Nut: | 1 11/16" |
| Finish: | Natural |
| Case: | Original Hardshell Case |
| Weight: | 4 lbs. 8 oz. |
| Year: | 2017 |























