🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Martin D-35 Standard Sitka Spruce - Natural
Known for its strong bass response, the D-35 Dreadnought features a three-piece back in a bound fingerboard. The D-35 adds a Sitka spruce top to the East Indian rosewood back and sides. It's the guitar of choice for bluegrass and folk music. Perfect for the intermediate and advanced player. Available with a sunburst or ambertone shaded top for an additional $250.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Low Profile w/ Standard Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Molded Hardshell |
$3,399.00
Martin D-35 Standard Sitka Spruce - Natural—
$3,399.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Known for its strong bass response, the D-35 Dreadnought features a three-piece back in a bound fingerboard. The D-35 adds a Sitka spruce top to the East Indian rosewood back and sides. It's the guitar of choice for bluegrass and folk music. Perfect for the intermediate and advanced player. Available with a sunburst or ambertone shaded top for an additional $250.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Low Profile w/ Standard Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Molded Hardshell |























