🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Martin D-18 Standard Lefty Sitka Spruce - Natural
The D-18 Dreadnought features a sleek, modern High Performance Neck for enhanced playability. The D-18 adds a Sitka spruce top to the mahogany back and sides. Perfect for the intermediate and advanced player.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Genuine Mahogany |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped Forward Shifted X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Ply Hardshell |
$2,799.00
Martin D-18 Standard Lefty Sitka Spruce - Natural—
$2,799.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The D-18 Dreadnought features a sleek, modern High Performance Neck for enhanced playability. The D-18 adds a Sitka spruce top to the mahogany back and sides. Perfect for the intermediate and advanced player.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Genuine Mahogany |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped Forward Shifted X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | None |
| Case: | Ply Hardshell |























