š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Martin D28JP Limited Edition D-28 John Prine Dreadnought
This beautiful model is limited to only 70 instruments. John Prine played a 1960ās D-28 his whole life, and he wanted his signature model to replicate his coveted Martin guitar. The D-28 John Prine is crafted with an Engelmann spruce top and gorgeous Madagascar rosewood back and sides. The Madagascar rosewood headplate is inlaid with pearl angel wings, a nod to Prineās masterpiece and most commonly covered songĀ āAngel from Montgomeryā. The top bears an antique toner finish for a warm, aged appearance. This model also features antique white binding, bone nut and saddle, an ebony bridge, and an ebony fingerboard inlaid with abalone pearl snowflakes and a very unique case made of a cream tweed exterior and bright red interior.
Specs
| Body Top: | Engelmann Spruce |
| Body Back/Sides | Madagascar Rosewood |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified V |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | - |
| Case: | Ply Hardshell - Cream Tweed, Red Interior |
$5,529.00
Martin D28JP Limited Edition D-28 John Prine Dreadnoughtā
$5,529.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This beautiful model is limited to only 70 instruments. John Prine played a 1960ās D-28 his whole life, and he wanted his signature model to replicate his coveted Martin guitar. The D-28 John Prine is crafted with an Engelmann spruce top and gorgeous Madagascar rosewood back and sides. The Madagascar rosewood headplate is inlaid with pearl angel wings, a nod to Prineās masterpiece and most commonly covered songĀ āAngel from Montgomeryā. The top bears an antique toner finish for a warm, aged appearance. This model also features antique white binding, bone nut and saddle, an ebony bridge, and an ebony fingerboard inlaid with abalone pearl snowflakes and a very unique case made of a cream tweed exterior and bright red interior.
Specs
| Body Top: | Engelmann Spruce |
| Body Back/Sides | Madagascar Rosewood |
| Neck Material: | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified V |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 11/16" Bone |
| Electronics: | - |
| Case: | Ply Hardshell - Cream Tweed, Red Interior |























