🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 12
Martin DC-16E 16 Series 000 Dreadnought - Natural
This acoustic-electric cutaway Dreadnought, with a 000 depth, is crafted with a Sitka spruce top and sycamore back and sides. It features silver binding and heelcap, a multi-stripe orange top inlay and rosette, an ebony bridge, a silver bound ebony fingerboard with mother-of-pearl diamonds and squares inlay and Fishman® Matrix VT Enhance electronics. This is a great all-around guitar for players of any style.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sycamore |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped Forward Shifted X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Fishman Matrix VT Enhance NT2 |
| Case: | Ply Hardshell |
$1,899.00
Martin DC-16E 16 Series 000 Dreadnought - Natural—
$1,899.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This acoustic-electric cutaway Dreadnought, with a 000 depth, is crafted with a Sitka spruce top and sycamore back and sides. It features silver binding and heelcap, a multi-stripe orange top inlay and rosette, an ebony bridge, a silver bound ebony fingerboard with mother-of-pearl diamonds and squares inlay and Fishman® Matrix VT Enhance electronics. This is a great all-around guitar for players of any style.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sycamore |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Modified Low Oval |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped Forward Shifted X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Fishman Matrix VT Enhance NT2 |
| Case: | Ply Hardshell |























