🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Martin DC28E Dreadnought - Sitka Spruce - Electronics - Natural
This Dreadnought, acoustic-electric cutaway takes advantage of the full tonal qualities of East Indian rosewood and pairs it with a solid Sitka spruce top. A black ebony fingerboard and bridge with complementing black pickguard complete this beautiful model. Just when you thought it couldn’t get any better, Martin introduces the new Fishman® Aura® VT Enhance™ electronics, the perfect addition to elevate the legendary Martin tone you’ve come to love and expect. D-28 style instruments have been played by many musical legends including Elvis Presley and Marcus Mumford.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Fishman Aura VT Enhance |
| Case: | Molded Hardshell |
$3,159.00
Martin DC28E Dreadnought - Sitka Spruce - Electronics - Natural—
$3,159.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Dreadnought, acoustic-electric cutaway takes advantage of the full tonal qualities of East Indian rosewood and pairs it with a solid Sitka spruce top. A black ebony fingerboard and bridge with complementing black pickguard complete this beautiful model. Just when you thought it couldn’t get any better, Martin introduces the new Fishman® Aura® VT Enhance™ electronics, the perfect addition to elevate the legendary Martin tone you’ve come to love and expect. D-28 style instruments have been played by many musical legends including Elvis Presley and Marcus Mumford.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" Bone |
| Electronics: | Fishman Aura VT Enhance |
| Case: | Molded Hardshell |























