🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Martin DCPA4 Sitka Spruce - Natural
The DCPA4 adds more tonal color and variety. The model features a 14-fret cutaway with fast and comfortable Performing Artist profile necks, and Fishmans F1 Analog onboard electronics. Perfect for any performing artist.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSC Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Case: | Ply Hardshell |
$1,499.00
Martin DCPA4 Sitka Spruce - Natural—
$1,499.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The DCPA4 adds more tonal color and variety. The model features a 14-fret cutaway with fast and comfortable Performing Artist profile necks, and Fishmans F1 Analog onboard electronics. Perfect for any performing artist.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSC Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Case: | Ply Hardshell |























