š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 10
Martin DRSG - Natural With Case
With a Sitka spruce top and siris back and sides, this Dreadnought is a great sounding guitar at an affordable price. A Richlite fingerboard and bridge, gloss body, hand rubbed neck finish and Fishman Sonitone electronics make this model a great guitar for players of all levels.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material | Siris |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSCĀ® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist |
| Scale Length: | 25.4" |
| Nut: | White Corian |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |
$1,149.00
Martin DRSG - Natural With Caseā
$1,149.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a Sitka spruce top and siris back and sides, this Dreadnought is a great sounding guitar at an affordable price. A Richlite fingerboard and bridge, gloss body, hand rubbed neck finish and Fishman Sonitone electronics make this model a great guitar for players of all levels.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material | Siris |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSCĀ® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist |
| Scale Length: | 25.4" |
| Nut: | White Corian |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Finish: | Natural |
| Case: | Ply Hardshell |























