š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Martin DX1AE Macassar Burst, Sonitone
Tone and tradition in a tough, stylish package. Solid Sitka spruce set off by a vintage sunburst finish for a look bold enough to match the timeless sound of X-bracing and the body shape that started it all: the Dreadnought. Versatile and responsive Fishman® Sonitone electronics are discreet, so you can shape your sound anywhere, anytime.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | HPL |
| Neck Material: | Brown Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSCĀ® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4' White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | Case |
$649.00
Martin DX1AE Macassar Burst, Sonitoneā
$649.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tone and tradition in a tough, stylish package. Solid Sitka spruce set off by a vintage sunburst finish for a look bold enough to match the timeless sound of X-bracing and the body shape that started it all: the Dreadnought. Versatile and responsive Fishman® Sonitone electronics are discreet, so you can shape your sound anywhere, anytime.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | HPL |
| Neck Material: | Brown Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSCĀ® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4' White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | Case |























